Pajączki na twarzy

Pajączki na twarzy to jeden z najbardziej powszechnych defektów kosmetycznych. Mogą występować pojedynczo, ale mogą też tworzyć gęstą sieć, pokrywającą policzki, brodę czy okolice nosa. Czerwone pajączki niełatwo ukryć, a jeszcze trudniej się ich pozbyć. Jak pielęgnować skórę, aby uniknąć powstania nowych teleangiektazji i co można zrobić, żeby usunąć te już istniejące?

Dlaczego powstają pajączki na twarzy?

Szukanie źródeł problemu, jakim są pajączki na twarzy, można rozpocząć od przyjrzenia się członkom naszej rodziny. Skłonność do rozszerzania się naczynek może bowiem wynikać z predyspozycji genetycznych. Jeśli więc bliscy mają widoczne pajączki na twarzy, bardzo możliwe, że to właśnie geny ponoszą winę za ich występowanie. Teleangiektazje zazwyczaj częściej pojawiają się u kobiet fimsex. Wynika to z faktu, że kobieca skóra z natury jest cieńsza i delikatniejsza niż męska, a więc bardziej podatna na podrażnienia. Ogromną rolę odgrywa odmienna gospodarka hormonalna. Estrogeny wpływają w znacznym stopniu na przepuszczalność i elastyczność naczyń krwionośnych. Pajączki na twarzy uwidaczaniają się więc zwykle wtedy, gdy stężenie estrogenów jest wyższe, np. w okresie dojrzewania, w czasie ciąży czy podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.

Niestety w znacznej mierze do powstania czerwonych niteczek przyczyniamy się niewłaściwą pielęgnacją i niezdrowymi codziennymi nawykami. Pajączki na twarzy powstają wówczas, kiedy naczynia włosowate poddawane są częstym zmianom temperatury, muszą więc na przemian kurczyć się i rozkurczać. Jeśli naczynka są mocne i zdrowe, doskonale sobie z tym radzą. Jeśli natomiast są kruche i osłabione, np. na skutek braku w diecie wzmacniających witamin i soli mineralnych, ich umiejętność powracania do pierwotnego stanu pogarsza się. Może dojść do tego, że rozszerzają się na stałe i wtedy właśnie widzimy to, co określane jest jako pajączki na twarzy.

Dzieje się tak np. na skutek przemywania twarzy gorącą wodą, stosowania rozgrzewających maseczek, zażywania gorących kąpieli, korzystania z sauny, a przede wszystkim – w wyniku częstej ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV (czy to w solarium, czy podczas opalania się w promieniach słońca). Pajączki na twarzy to więc zwykle efekt przegrzewania jej, ale nie tylko – równie niekorzystnie na kondycję naczynek działa wystawianie jej na wysoką, gastonmontmarton a następnie niską temperaturę, co może mieć miejsce np. podczas wyjścia z ogrzewanego pomieszczenia na mróz. Pajączki na twarzy zazwyczaj częściej doskwierają kobietom z cerą suchą, której – w przeciwieństwie do cery tłustej – brakuje naturalnej ochronnej warstewki hydrolipidowej. Nie oznacza to jednak, że pajączki nie występują w przypadku cery tłustej – mogą się pojawić, choć prawdopodobieństwo zaistnienia problemu jest mniejsze.

Jak pielęgnować cerę, jeśli obecne są pajączki na twarzy?

Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie odpowiednich działań, jeszcze zanim pajączki pojawią się na twarzy. Zwykle jednak o tym, że nasza cera jest płytko unaczyniona i ma skłonność do rozszerzonych naczynek, dowiadujemy się za późno, a więc gdy czerwone pajączki są już obecne. Należy wówczas wprowadzić zmiany w codziennej pielęgnacji, tak aby nieco zmniejszyć widoczność występujących już naczynek oraz wzmocnić pozostałe, żeby unikąć nasilenia problemu.

Cera naczynkowa wymaga delikatnego traktowania. Trzeba zrezygnować z kosmetyków na bazie alkoholu, z licznymi barwnikami, konserwantami i aromatami. Wszystkie preparaty, które aplikujemy na skórę twarzy, muszą być łagodne, hipoalergiczne. Pajączki na twarzy to sygnał, że naczynia krwionośne są słabe, należy więc wybrać takie preparaty, które pomogą je wzmocnić i uszczelnić. W składzie kosmetyków, szczególnie kremu i serum do twarzy, szukać należy witamin C, K, PP oraz wyciągów roślinnych bogatych we flawonoidy, np. ekstraktów z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, ruszczyka kolczastego. Krem na dzień obowiązkowo powinien zawierać filtr przeciwsłoneczny. Latem jego wartość nie powinna być niższa niż SPF 30, zimą – SPF 15 (kremu z filtrem używać należy przez cały rok).

Jak ukryć pajączki na twarzy?

Pajączki na twarzy, czyli cienkie czerwone niteczki, niełatwo zamaskować. Jeśli zależy nam na ich ukryciu, warto sięgać po kosmetyki do makijażu z zielonym pigmentem, który neutralizuje czerwień pajączków. Pojedyncze pajączki występujące miejscowo pokryć można zielonym korektorem. Jeśli jednak pajączki na twarzy są liczne, tworzą wyraźnie widoczne skupiska, można użyć zielonej bazy pod makijaż. Pomocny będzie też dobrze kryjący podkład do cery naczynkowej. Podczas wykonywania makijażu pamiętajmy o prawidłowej kolejności: najpierw na skórze rozprowadzamy krem, następnie bazę (i/lub korektor), później podkład, a na koniec oprószamy twarz pudrem.

W przypadku gdy pajączki na twarzy spędzają nam sen z powiek, warto rozważyć poddanie się zabiegom, których celem jest usunięcie (zamknięcie) rozszerzonych naczynek. W przypadku skóry twarzy najczęściej polecane są zabiegi z zastosowaniem lasera lub światła IPL, a także elektrokoagulacja.

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.